Türkiye Maarif Vakfı Belçika’da Faaliyetlerini Genişletiyor

26.06.2022

Batı Avrupa ülkelerinden Belçika’da 2020’den bu yana faaliyetlerini sürdüren Türkiye Maarif Vakfı, 2021-2022 eğitim öğretim yılı döneminin kapanışı için program düzenledi. Anvers Başkonsolosu Batu Kesmen, Vakfın Gent kentindeki ofisinde yapılan programda öğrencilere başarı sertifikalarını verdi. Kesmen, Türkiye Maarif Vakfının Belçika’nın Flaman bölgesinde son dönemde artan Türkçe ve Türk kültürü ihtiyacını karşılamaya yönelik faaliyetlerde bulunduğunu söyledi. Türkiye Maarif Vakfının, özellikle Gent gibi Türk nüfusunun yoğun bulunduğu bir bölgede kuruluşundan itibaren çalışmalarını kararlılıkla devam ettirdiğini ifade eden Kesmen, büyük başarılara imza atıldığını vurguladı.

Vakfın Belçika Temsilcisi Zeynep Bilgin Eraslan da yaptığı açıklamada, üç yıla yakın süredir başkent Brüksel ve Gent’te ofislerinin bulunduğunu söyledi. Gent’te iki yıldır faaliyet gösterdiklerini belirten Eraslan, ilk defa mezuniyet töreni düzenlediklerini dile getirdi. Bundan sonraki yıllarda yaz dönemini de değerlendirmek istediklerini ifade eden Eraslan, Brüksel’de bu yaz okul açacaklarını belirtti.

Eraslan, şunları aktardı:

“Asıl amacımız çocukların akademik başarılarına katkı sunmak. Eğitim merkezlerimizdeki uzman kadromuzla takviye dersler veriyoruz. Okullarda da öğretmenlik yapan profesyonel bir ekiple çalışıyoruz. Çocuğun eksiğini görüp müdahale ediyorlar. Zaten çocukların başarılarını çok kısa sürede görüyoruz, sonuçları alıyoruz.” Zeynep Bilgin Eraslan, ayrıca Belçika’nın farklı şehirlerinde de faaliyet göstermeyi hedeflediklerini kaydetti.

Türkiye Maarif Vakfı, yaşları 6 ila 18 olan çocukların dil gelişimlerini de destekliyor. Vakfın eğitim merkezinde başta Türkçe olmak üzere, İngilizce, Flamanca ve Fransızca dersler veriliyor.

DİĞER HABERLER

Video Title