“Okula Dönüş” Temalı Fotoğraf Yarışmasının İkincisi Gerçekleştirildi

23.12.2021Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren Maarif Okulları arasında ikincisi yapılan “Okula Dönüş” konulu fotoğraf yarışması tamamlandı.

Çevrimiçi düzenlenen ödül töreninde yarışmada dereceye giren öğrencilere hediyeleri ve başarı belgeleri verildi. Ödüllü fotoğraflar İstanbul Eğitim Zirvesi e-sergi alanında sergilendi.

Törende konuşan Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün; “Maarif Okullarında öğrencilerimizin yalnızca akademik gelişimleri ile ilgilenmiyoruz. Sanatsal bakış açılarının, sosyal ve insani becerilerinin gelişmesinin de peşindeyiz. Geçen yıl bu yarışmanın ilkini “Pandemi Günlerinde Eğitim” teması ile gerçekleştirmiştik. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizin fotoğrafları oldukça başarılıydı. Hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek son derece güçtü. Her yarışmanın bir kazananı vardır. Fakat biz, yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizin kazanan olduğunu düşünüyoruz. Fotoğraf Sanatı aynı zamanda Maarif Okulları müfredatının da bir parçası. Fotoğraf sanatında önde gelen bir ismi özellikle anmak istiyorum. Türkiye’nin ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler İstanbul’un gözü olarak tanınmaktaydı. Türkiye ile ilgili albüm yapılacaksa eğer, Ara Güler’in olmadığı bir çalışma eksik sayılırdı. Böylesi öncü sanatçılar kültürlerini ve uluslarının hikayelerini taşırlar.” dedi.

Yarışmanın konusunun da çok heyecanlı olduğunu vurgulayan Akgün, “Pandemi sonrası 2 yıllık bir online eğitimin ardından öğrencilerin okullarına dönüşü ve arkadaşlarına kavuşması fotoğraf kareleri ile anlatıldı. Yarışmaya katılan ve derece kazanan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

PDR ve Sosyal Kültürel Faaliyetler Dairesi tarafından yılda iki kez yapılan ve geleneksel hale getirilen Uluslararası Maarif Fotoğraf Yarışması, gelecek yıl da öğrenciler, öğretmenler ve profesyonel fotoğrafçıların katılımıyla farklı temalarla gerçekleştirilecek.

Maarif öğrencilerinin hayli başarılı çalışmalarla katkı sundukları yarışmanın birincisi Afganistan’dan Shamsulhaq Faheez, ikincisi Afganistan’dan Abdul Qader Nazari, üçüncüsü de Tunus’tan Hüseyin Taha Arıkmert oldu. Öğrenciler hediyelerini okul yöneticilerinin ellerinden aldı. Ayrıca mansiyon kazanan 10 öğrenciye muhtelif ödüller verildi.

DİĞER HABERLER

Video Title